Maršruto žemėlapis
Atvykimas: traukiniu Vilnius – Rykantai, Kaunas – Rykantai (www.traukiniobilietas.lt)
Grįžimas: traukiniu Baltamiškis – Vilnius, Baltamiškis – Kaunas.
Atstumas: 18 km (gali kisti priklausomai nuo to, kiek voverių pakeliui vaikysitės).
Lankytini objektai:
- Rykantų bažnyčia
- Paneriškių ąžuolas
- Paneriškių regykla
- Bražuolės malūno liekanos
- Bražuolės stovyklavietė
- Raganos šluota
- Pinyklos mitologinis šaltinis
- Ausiutiškių regykla
- Ausiutiškių Konglomeratas
- Karvutės Akmuo
- Paminklas pasieniečiui Jurgiui Kybartui
Reljefas: išraiškingas, gali tekti ir padūsauti besiropščiant į kalną, ar laiptais kopiant į Neries šlaitą.
Vienos dienos neskubus maršrutas viename gražiausių Lietuvos regioninių parkų atskleidžia ledynmečio suformuotų Neries šlaitų grožį. Šiame maršrute pateksite net į dvi regyklas, įkurtas aukštai ant Neries skardžių. Nuo jų atsiveria tolimas vaizdas į Neries salas bei dešinįjį, gerokai žemesnį Neries krantą.
Šį maršrutą rekomenduojama pradėti nuo Rykantų kaimo, kuris lengvai pasiekiamas geležinkeliu. Vos išlipę iš traukinio, neskubėkite keliauti tolyn. Apsisukę, kitoje geležinkelio pusėje ant kalno pamatysite Rykantų Švč. Trejybės bažnyčią. Jei tik yra noro, galite ją aplankyti.
Toliau maršrutas driekiasi senuoju Vilnius – Kaunas plentu, tiksliau, akmenimis grįstu keliu. Juo paėjus apie porą kilometrų, suksime į dešinę, kur pro jauną pušyną keliukas veda link miško. Netrukus prieisime nuorodas. Viena jų veda į dešinę link Paneriškių ąžuolo, kuris, tiesą sakant, ne itin vertas dėmesio. Na, o kita pasiūlys eiti tiesiai link Paneriškių regyklos. Neries šlaitas čia gausiai apaugęs jaunomis pušelėmis, tad reikia rasti gerą tašką, iš kurios bus matyti Neries panorama ir joje besipuikuojančios salos.
Tolimesnė maršruto dalis gali būti gana plačiai improvizuojama. Reikėtų laikytis Š – ŠV krypties, kol galiausiai atsiremsite į Bražuolės upelį. Rekomenduojama nenutolti nuo kranto, nes Bražuolės žemupys yra kone tikra kalnų upė, su dideliu nuolydžiu greitai nešantį vandenį link Neries. Prie upelio rasite ir turistų pamėgtus seno malūno griuvėsius.
Neilgai trukę prieisite Bražuolės stovyklavietę, kur galima sustoti užkąsti prie įrengtų stalų, pavėsinių. Jei mėgstate futbolą, tuomet geriau čia ateiti su kamuoliu ir pasinaudoti įrengtais futbolo vartais.
Toliau kilsime į kalną. Kiek nusukę nuo kelio, jei pasiseks, pamatysite pušį – Raganų šluotą. Nuorodas rasite kelyje. Tiesa, norint rasti šią „šluotą“, reikės pamiklinti akis, kol ją įžvelgsite tarp tankiai suaugusias pušų šakas.
Jei žygyje baigėsi vanduo, nenusiminkite – netrukus prieisite mitologinį Pinyklos šaltinį, kuris itin populiarus ir tarp vietinių žmonių.
Bene įdomiausia maršruto dalis – Ausiutiškių regykla. Nedidelis apžvalgos bokštas, pastatytas ant Neries šlaito, leidžia gerokai pailsinti akis, žvelgiant į tolį.
Na o dabar sukaupkite jėgas – teks leistis šiuo šlaitu iki pat Neries. Tiesa, tam palengvinti yra įrengti laipteliai. Kuriais, deja, teks užlipti ir į viršų. Neries pakrantėje rasite Ausiutiškių konglomeratą, kuris susilaukia dėmesio, nes Lietuvoj toks darinys nėra itin dažnas. Šiek tiek paėjus pasroviui, galima pamatyti ir Karvutės akmenį. Sakoma, kad prie jo visuomet galima pagauti žuvies. Na, bet iš išvaizdos jis nėra kažkuo ypatingas ar išsiskiriantis iš kitų.
Ką gi, lankytini objektai baigėsi. Nebent dar sugalvosite kiek pasukti iš kelio ir aplankyti paminklą, pastatyta pasieniečiui Jurgiui Kybartui. Anksčiau šioje vietoje ėjo demarkacinė Lietuvos – Lenkijos sienos linija ir pasitaikydavo ir ginkluotų nesutarimų.
Na, o toliau kelias veda link geležinkelio, kur, nuėję iki Baltamiškio traukinio stotelės, galėsite sėsti į traukinį ir važiuoti namo. Tiesa, prieš tai pasitikrinkite traukinių tvarkaraštį. Traukiniai čia nėra itin dažni, tačiau paėjus vieną traukinio stotelę link Vilniaus, iki Lazdėnų, jie čia stoja kiek dažniau.
Žinoma, šį maršrutą galima pradėti ir nuo kito galo – skirtumo nėra, tad patogiausia bus prisiderinti prie traukinių tvarkaraščio.
Įspūdžiai iš beveik analogiško maršruto: